Jak chronić skórę przed SMOGIEM?

To pytanie pojawia się bardzo często w okresie jesienno-zimowym, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdy nasze miasto zaczyna spowijać gęsta mgła SMOGU.

skin pollution

Wiemy, w jakim stopniu zanieczyszczenia powietrza oddziałują na nasze zdrowie, ale czy zdajemy sobie sprawę, że mają one również ogromny wpływ na skórę? To przecież ona jest największym organem naszego ciała, który ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Substancje obecne w smogu mogą bez problemu wnikać w skórę.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2016 roku 92% ludzkości mieszka w obszarach objętych zanieczyszczeniami industrialnymi i są otoczeni powietrzem, w którym znajduje się ponad 200 toksycznych związków chemicznych.

Jakość powietrza w Bielsku-Białej i okolicach pozostawia wiele do życzenia. Od kilku lat w okresie zimowym z dużą częstotliwością ogłaszane są alerty smogowe informujące o znacznym przekroczeniu norm. Smog z angielskiego połączenie dymu /smoke/ i mgły /fog/, jest mieszaniną pokaźnej ilości substancji zawieszonych w powietrzu w postaci stałych cząsteczek, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra (PM2,5) i 10 mikrometrów (PM10). Zawiera także ozon, dwutlenek azotu, tlenek węgla i policykliczne węglowodory aromatyczne, takie jak benzopiren. Znajdują się w nim również metale ciężkie oraz drobiny sadzy węglowej o wielkości mierzonej w nano- i mikrometrach.

 

Wpływ smogu na skórę

W 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Za szczególnie niebezpieczne uznała pyły zawieszone PM2,5, które z uwagi na swoje rozmiary z łatwością wnikają do organizmu – powodując uszkodzenia układu oddechowego i krążeniowego. Osadzając się na skórze (wnikając przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe) są też jednym z głównych czynników powodujących przyspieszone starzenie się skóry poprzez degradację kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, wywoływanie stresu oksydacyjnego oraz naruszenie ochronnej bariery hydrolipidowej, z czym wiąże się pogorszenie funkcji regeneracyjnych naskórka i suchość skóry.

Konsekwencje oddziaływania smogu na skórę obejmują:

 • przedwczesne starzenie się,
 • utratę jędrności, zmarszczki,
 • zaburzenia pigmentacji prowadzące do powstania przebarwień,
 • alergie,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • trądzik,
 • nadmierne rogowacenie,
 • nadprodukcję sebum, a nawet, co najbardziej drastyczne, nowotwory.

Wszystko dzieje się stopniowo. Procesy zachodzące w skórze na skutek kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem przebiegają na poziomie komórkowym, a ich efekty nie zawsze są widoczne po krótkim czasie ekspozycji na działanie szkodliwego czynnika. W dłuższej perspektywie jednak przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu cery.

W 2019 roku stwierdzono, że ochrona anti-pollution jest niezbędnym elementem w pielęgnacji skóry, a kosmetyki o takim działaniu w wielu krajach zaczęły stanowić wyodrębnioną nową grupę produktów kosmetycznych. Absolutną koniecznością pozostaje więc ochrona skóry przed zanieczyszczeniami.

Sposoby na smog

OCZYSZCZANIE

Najlepszą obroną przed smogiem jest oczyszczanie! W dni, w które notuje się wysokie stężenie pyłów w powietrzu, należy się myć zaraz po powrocie do domu. Wskazany jest przy tym wybór delikatnych preparatów, aby nie naruszać znacznie płaszcza wodno-tłuszczowego skóry i nie przyczyniać się do wymywania lipidów znajdujących się w cemencie międzykomórkowym. Tylko poprzez mechaniczne zmycie zanieczyszczeń jesteśmy w stanie skutecznie zahamować ich destrukcyjne działanie. W związku ze smogiem konieczne staje się także włączenie do codziennych zabiegów toniku, aby przywrócić skórze naturalne pH, umożliwiając jej prawidłowe funkcjonowanie.

NAWILŻANIE

Substancje czynne o właściwościach nawilżających działają dwojako: poprzez wnikanie do warstwy rogowej i wiązanie wody w naskórku oraz poprzez uszczelnianie bariery naskórkowej i zapobieganie ucieczce wody. Do tych, które zachowują się w pierwszy opisany sposób, należy kwas hialuronowy, jeden z najlepszych komponentów stosowanych w preparatach kosmetycznych. Podobnie działają:

 • mocznik,
 • kwas mlekowy,
 • gliceryna
 • glikol propylenowy.

Z kolei szczelność bariery ochronnej skóry zapewniają fizjologiczne lipidy, na przykład:

 • ceramidy,
 • skwalen,
 • trójglicerydy,
 • fosfolipidy
 • nienasycone kwasy tłuszczowe.

W składach kosmetyków warto też szukać hydrolizatów proteinowych, zwłaszcza hydrolizatu protein pszenicy, ryżu, soi czy jedwabiu. Substancje te pozostają na powierzchni skóry, co sprawia, że są one dobrymi surowcami nawilżającymi.

Najlepiej o prawidłowe nawilżenie Waszej skóry zadbamy, po wcześniejszej konsultacji z naszym kosmetologiem, kosmetykami Home Care i zabiegami profesjonalnymi firmy Hyamatrix, które są dostępne w naszym salonie.

ANTYOKSYDACJA

Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do występowania zjawiska zwanego stresem oksydacyjnym. Pojęciem tym definiuje się stan zaburzonej równowagi między naturalnie występującymi w skórze wolnymi rodnikami i antyutleniaczami. Wolne rodniki to niesparowane jony charakteryzujące się dużą aktywnością, które dążą do przyłączenia brakującego elektronu z jakiejkolwiek innej zdrowej komórki. Podczas ich nadprodukcji powstają reaktywne formy tlenu (tzw. ROS – reactive oxygen species), które uszkadzają strukturę komórek skóry, prowadzą do uszkodzeń w tkankach i nasilają procesy zapalne. W efekcie przyspieszają procesy starzenia, uszkadzają barierę ochronną skóry i spowalniają procesy naprawcze, a włókna kolagenowe ulegają degradacji.
W wraz z wiekiem zdolności antyoksydacyjne naszego organizmu zmniejszają się. Dlatego tak ważna jest antyoksydacja – zarówno w formie suplementacji (diety), jak i pielęgnacji stosowanej bezpośrednio na skórę.

Z pomocą w postaci pielęgnacji z zastosowaniem antyoksydantów przyjdą Wam kosmetyki i zabiegi szwajcarskiej marki Meder Beauty. W kosmetykach stosowane są najczęściej takie przeciwutleniacze jak resweratrol, koenzym Q10, czyli ubichinon, beta-karoten, likopen, niacynamid, kwas ferulowy i witamina E. Niezwykle cennym surowcem antyoksydacyjnym jest także witamina C, stosowana w różnych postaciach, dobrze wnika w warstwę rogową i działa synergicznie z witaminą E. Silnymi przeciwutleniaczami są również flawonoidy. Najwięcej flawonoidów znajduje się w zielonej herbacie, pestkach winogron, miłorzębie japońskim, arnice, nagietku, ostropeście plamistym i soi, w której dodatkowo występuje także genisteina, stymulująca syntezę kolagenu.

FILTRY PRZECIWSŁONECZNE

Słońce potęguje szkodliwe działanie pyłów i toksyn zawieszonych w powietrzu, wywołując tzw. smog fotochemiczny, dlatego ochrona skóry filtrami przeciwsłonecznymi w smogowy dzień jest jak najbardziej uzasadniona. W codziennej pielęgnacji antysmogowej skóry nie powinniśmy zatem zapominać o filtrach przeciwsłonecznych, które skutecznie zabezpieczają przed działaniem wolnych rodników powstających za sprawą promieniowania UV i zapobiegają uszkodzeniom DNA na poziomie komórkowym. W naszym salonie oferujemy szeroką gamę filtrów przeciwsłonecznych Mesoprotech z hiszpańskiej firmy Mesoestetic, która jest u nas dostępna cały rok.

Przeciwdziałanie smogowi w pielęgnacji skóry jest coraz częściej obecne w świadomości kosmetologów,lekarzy, klientów, a także producentów kosmetyków wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku, tworząc preparaty bogate w przeróżne substancje o działaniu antyoksydacyjnym. Obecnie można zaobserwować swego rodzaju trend anti-pollution, polegający na stosowaniu składników chroniących skórę przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Dlatego też w naszym salonie nie brakuje zabiegów i produktów kosmetycznych do pielęgnacji domowej , które mają za zadanie wspomagać Was w walce ze smogiem.

W walce tej wspierają nas:

Hyamatrix Polska https://hyamatrix.pl

Meder Beauty Science https://mederbeauty.pl/

Mesoestetic Polska http://mesoestetic.pl/

Zapytaj o cenę kosmetyków w naszym salonie. Zapraszamy. Dbajmy wspólnie o Twoją skórę.